Pianki akustyczne

Pianki akustyczne to ustroje wykonane z pianki poliuretanowej o otwartej strukturze komórkowej. Ich głównym zadaniem jest absorbowanie oraz rozpraszanie fal dźwiękowych.

W zależności od rodzaju i grubości, pianki akustyczne są w stanie pochłonąć fale dźwiękowe o częstotliwości od około 250 Hz.  Im cieńsza pianka tym gorsze pochłanianie fal dźwiękowych w niższych rejestrach. Parametrem, który służy do określenia dźwiękochłonności jest współczynnik pochłaniania dźwięku określony poniższym wzorem:

{\displaystyle \alpha ={\frac {E_{poch}}{E_{pad}}}}

Parametr przyjmuje wartości od 0 do 1, gdzie 0 oznacza całkowite odbicie, a 1 całkowite pochłonięcie fali dźwiękowej.

Pianki akustyczne oprócz pochłaniania dźwięku dodatkowo go rozpraszają poprzez swoje nieregularne płaszczyzny. Im gładsza jest pianka tym gorsze jest rozpraszanie fal dźwiękowych.

Maty wygłuszające dzięki swoim właściwościom akustycznym redukują pogłos w pomieszczeniu, w którym znajduje się źródło dźwięku. Dzieję się to za sprawą absorpcji i rozpraszaniu fal dźwiękowych.

Fala dźwiękowa, która pada na płaszczyznę (np. na ścianę) odbija się od niej pod kątem równym kątowi padania. Po odbiciu od kilku różnych przeszkód, fale dźwiękowe mają zdolność do nakładania się na siebie powodując zwiększenie natężenia dźwięku. Po instalacji pianek akustycznych, fale dźwiękowe nie odbiją się ponownie od naszej ściany, a zostaną pochłonięte przez piankę zamieniając energię w ciepło. To z kolei przekłada się na zmniejszenie nakładania się na siebie fal co objawia się mniejszym hałasem w pomieszczeniu.

Pianki akustyczne, a izolacja pomieszczenia

Bardzo często spotykamy się z pytaniem:

Czy po przyklejeniu pianki na ścianę odizoluję się od głośnego sąsiada?

Odpowiedź jest prosta – niestety nie.

Dlaczego? Ponieważ pianki akustyczne to ustrój absorbujący, a nie izolujący. 

Szeroko pojęta akustyka pomieszczeń rozróżnia dwa główne zjawiska fizyczne, pochłanianie dźwięku oraz izolacja dźwięku. W przypadku, w którym zależy nam na odizolowaniu pomieszczenia, od sąsiedniego, pianki nie będą dobrym wyborem. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dźwięki dobiegające zza ściany oparte są o spektrum niższych częstotliwości, których pianki akustyczne nie są w stanie pochłonąć ze względu na swoją grubość.

Jeżeli zależy nam na odizolowaniu dwóch pomieszczeń, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą materiały o możliwie dużej masie własnej, które są izolatorem dźwięku, a ich skuteczność wyraża izolacyjność akustyczna.

Ten temat rozwiniemy w kolejnym wpisie.

Pozdrawiamy serdecznie,

www.gmptech.pl/kategoria-produktu/akustyka/

Dodaj komentarz