Maty bitumiczne i kauczukowe – charakterystyka oraz zastosowanie

Maty dźwiękochłonne są elastyczne, stosunkowo cienkie i estetyczne. Pod tym określeniem kryje się kilka wariantów produktu. Warto poznać je bliżej, żeby wybrać matę akustyczną wygłuszającą, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. W sklepach, specjalizujących się w sprzedaży takich wyrobów, znajdziemy m.in. maty bitumiczne i maty kauczukowe. Sprawdź, czym charakteryzują się te warianty i w jakich sytuacjach warto je zastosować.

Mata dźwiękochłonna – podstawowe informacje, które ułatwią ci zakupy

Zanim przejdziemy do konkretnych typów mat dźwiękochłonnym, sprecyzujmy podstawowe kryteria, którymi dobrze będzie kierować się podczas zakupów. Jeśli zależy nam na przemyślanym wyborze, sprawdźmy parametry dostępnych wariantów. W przypadku mat dźwiękoszczelnych izolacyjnych dobrze będzie sprawdzić:

  1. gęstość produktu;
  2. przewodność cieplną maty dźwiękoszczelnej
  3. przenikanie pary wodnej;
  4. klasę reakcji na ogień;
  5. współczynnik pochłaniania dźwięków maty wygłuszającej samoprzylepnej;
  6. izolację akustyczną.

W profesjonalnych sklepach powinniśmy być w stanie bez trudu znaleźć takie dane, pozwalające porównać ze sobą konkretne opcje. Do cennych informacji należy zaliczyć także sposób montażu. Największą popularnością cieszą się maty wygłuszające samoprzylepne, bo nie wymagają zakupu dodatkowych artykułów w postaci specjalistycznych klejów. Cały proces przebiega więc ekspresowo i nie trzeba wkładać w niego dużo wysiłku.

Czym charakteryzują się maty bitumiczne wygłuszające?

Maty bitumiczne wygłuszające są wodoodporne, elastyczne i cienkie – przeważnie mają grubość ok. 2-3 mm. Oprócz bitumu, w ich składzie uwzględniono także:

  1. uplastyczniacze;
  2. elastomery;
  3. wypełniacze, charakteryzujące się różną ziarnistością.

Jeśli potrzebujemy maty bitumicznej wygłuszającej, która dodatkowo będzie wyróżniała się świetnymi właściwościami izolacyjnymi, zainteresujmy się takim produktem jak maty bitumiczne samoprzylepne z warstwą aluminium. Montaż takiego rozwiązania nie różni się od montażu klasycznego wariantu. Z pomocą tego produktu uda się nam za to zapewnić przestrzeni dużo lepszą izolację (można go stosować w miejscach, narażonych na działanie wysokich temperatur, sięgających 120 stopni C).

Montaż maty bitumicznej wygłuszającej jest łatwy i przypomina montaż innych materiałów wygłuszających samoprzylepnych. W tym przypadku możemy jednak zastosować opalarkę. Będzie przydatna tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w miejscach, w których występują ostre zagięcia. W wielu przypadkach obędziemy się więc bez dodatkowego wyposażenia. Wysoka temperatura pozwoli nam zwiększyć elastyczność bitumicznych mat wygłuszających i dobrze dopasować je do danego załamania.

Przydatne informacje o kauczukowych matach izolacyjnych i akustycznych

Jeśli szukamy maty izolacyjnej samoprzylepnej, do wyboru mamy także opcje wykonane z kauczuku. Dobrze znosi także wahania temperatury. Izolacyjne maty kauczukowe akustyczne, podobnie jak maty bitumiczne wygłuszające są dostępne w różnych grubościach, np: 6, 9, 13 i 25 mm. Podobnie jak rozwiązanie bitumiczne, wariant kauczukowy nie sprawia żadnych trudności podczas montażu. Instalacja może przebiegać na dowolnej oczyszczonej powierzchni. Kauczuk jest odporny na wilgoć, toteż można z niego korzystać w środowisku, które szczególnie mocno jest narażone na działanie wody.

Warto wspomnieć także o tym, że kauczuk można stosować do izolacji także w innym wydaniu – w formie taśm kauczukowych samoprzylepnych. Taka izolacja będzie idealna do zastosowania w trudno dostępnych miejscach np. w instalacjach sanitarnych czy w klimatyzacji.

Maty akustyczne kauczukowe i bitumiczne – gdzie się je stosuje?

Oba warianty doceniane są ze względu na swoje właściwości wyciszające i izolacyjne. Z tego względu maty kauczukowe samoprzylepne i maty bitumiczne spotkamy w przestrzeniach, w których pracują profesjonaliści, oczekujący od materiałów akustycznych szczególnie dobrych parametrów. Mowa o takich miejscach jak np. studia nagrań czy pokoje odsłuchowe. W pomieszczeniach tego typu jakość dźwięku oraz ochrona przed hałasem z zewnątrz jest bardzo istotna, bo uciążliwe odgłosy mogłyby znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić pracę.

Z mat korzysta się także do wygłuszania znacznie mniejszych przestrzeni niż pomieszczenia budynku. Duża odporność na wysokie temperatury sprawia, że sięgają po nie osoby, które poszukują skutecznego sposobu na wygłuszenie auta. Tą metodą można np. wygłuszyć podłogę. Wróćmy jednak na chwilę do większych nawierzchni. Mata kauczukowa izolacyjna i maty bitumiczne wygłuszające każdego dnia stosowane są w ogromnych halach produkcyjnych. W takich miejscach problemem może być hałas generowany przez potężne maszyny.

Zastosowanie mat kauczukowych izolacyjnych w pomieszczeniach usługowych

Wygłuszenie stosuje się nie tylko po to, by zniwelować hałas. Mata kauczukowa izolacyjna oraz mata bitumiczna może także zapobiec ujawnianiu wrażliwych informacji oraz ograniczyć przedostawanie się dźwięków z korytarza. W ten sposób można wyciszyć np. gabinety czy sale konferencyjne. Matę kauczukową izolacyjną oraz matę bitumiczną akustyczną znajdziemy również w poczekalniach.

Co wpływa na jakość mat kauczukowych i bitumicznych?

Jeśli szukamy produktów o wysokiej skuteczności, zwróćmy uwagę na wyroby, które są właściwie przetestowane. Bitumiczne maty samoprzylepne i kauczukowe, oferowane w sprawdzonych sklepach, spełniają m.in. wymogi harmonizowanej Europejskiej Normy Wyrobu Budowlanego PN-EN 14304. Warto przyjrzeć się także temu, czy właściwości ogniowe produktu zostały odpowiednio zweryfikowane. Dowodzi tego m.in. Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych.

Dodaj komentarz