Wygłuszenie samochodu – jak to zrobić i jakich materiałów użyć

Nowoczesne auta gwarantują coraz większy komfort podczas jazdy. Nadal jednak może zdarzyć się nam sytuacja, gdy okaże się, że fabryczne wyciszenie samochodu pozostawia wiele do życzenia. Czy warto zainwestować w maty bitumiczne do wygłuszenia auta, żeby to zmienić?

Wygłuszenie pojazdu – ile za nie zapłacimy?

Kryterium ceny jest jedną z najistotniejszych spraw, gdy planujemy prace w obrębie auta. Bardzo kosztowne wygłuszenie samochodu skutecznie odstrasza przed taką inwestycją. Na szczęście oszacowanie, ile zapłacimy za maty wygłuszające do samochodu nie jest trudne. Maty bitumiczne przeważnie sprzedawane są w mniejszych formatach, bo to ułatwia wygłuszanie niewielkich przestrzeni, takich jak właśnie auto. Za matę wygłuszającą silnik samochodu o wymiarach o 25×50 cm zapłacimy ok. 8 zł. Jest więc to niewielki koszt. Dodatkowo takie zadanie możemy zrealizować samodzielnie. Mata wygłuszająca do samochodu samoprzylepna nie wymaga od nas użycia dodatkowych preparatów. Przy samodzielnej pracy odpada więc koszt ewentualnej robocizny.

Mata wygłuszająca bitumiczna samochodowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Niski koszt i łatwość zastosowania to bezsprzeczne zalety maty wygłuszającej do auta. Ale co ze skutecznością? Wyciszenie auta pozwala czerpać większą przyjemność z podróży. Szczególnie na dłuższych trasach hałas może działać negatywnie na koncentrację kierowcy i sprawiać, że szybciej poczuje on zmęczenie. Bitumiczna mata wygłuszająca silnik sprawia także, że pasażerowie mogą pełniej się zrelaksować, słuchając muzyki czy czytając książkę. Jakość dźwięku wyraźnie się poprawi, jeśli wykorzystamy matę wygłuszającą do auta w tych obszarach nadwozia, które przylegają do głośników. Maty wygłuszające bitumiczne poleca się także właścicielom większych samochodów. Znajdują zastosowanie np. w kamperach. Mata wygłuszająca samochodowa znacznie uprzyjemni nam „życie w drodze”.

Nie tylko maty wygłuszające bitumiczne

Nie bez powodu to właśnie mata wygłuszająca samochodowa bitumiczna cieszy się największą popularnością. Jest tania, łatwa w montażu i estetyczna. Warto wiedzieć, że wśród dostępnych opcji znajdziemy także nieco inne warianty. Jeśli szukamy mat wygłuszających silnik samochodu, korzystnym wyborem może okazać się mata wygłuszająca aluminiowa, dostosowana do pracy w wysokich temperaturach.

Obok mat wygłuszających aluminiowych i klasycznych mat bitumicznych do wygłuszania do auta znajdziemy także produkty stworzone z filcu oraz zdecydowanie droższe rozwiązania, których skład bazuje na elastomerach, aluminium i na butylu.

Co jeszcze warto wygłuszyć?

Mata bitumiczna do samochodu służy nie tylko do wygłuszenia komory silnika czy do poprawienia jakości dźwięków, emitowanych przez głośniki. Produkt przyda się nam także, gdy chcemy wygłuszyć:

  1. bagażnik;
  2. nadkola;
  3. maskę samochodową.

Maty bitumiczne do samochodu mają więc bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli w kompleksowy sposób zadbamy o wyciszenie auta, skutecznie ograniczymy dopływ uciążliwych dźwięków pochodzących i z komory silnikowej, i z zawieszenia.

Dodaj komentarz