Rodzaje pianek akustycznych i ich zastosowanie

Pianki akustyczne to materiał wygłuszający, bez którego wiele osób nie może wyobrazić sobie życia. Produkt jest dostępny w kilku różnych wariantach. Dzięki temu bez trudu można znaleźć opcję, która sprawdza się i w pomieszczeniach mieszkalnych, i w budynkach przemysłowych.

Pianka akustyczna – czym charakteryzują się dostępne opcje?

Jedną z istotnych różnic jest sposób montażu produktu. Biorąc pod uwagę to kryterium możemy wyróżnić:

  1. pianki akustyczne samoprzylepne
  2. pianki akustyczne, które wymagają zastosowania specjalnego kleju

Zdecydowanie najszybciej przeprowadzimy montaż pianki akustycznej samoprzylepnej. Po opcję w sprayu częściej sięgają specjaliści, działający w branży motoryzacyjnej oraz osoby indywidualne, wykonujące uszczelnienia na własną rękę.
Który typ pianek wygłuszających wybrać? Wszystko zależy od tego, jakimi umiejętnościami dysponujemy i ile czasu chcemy przeznaczyć na montaż produktu. Z piankami akustycznymi samoprzylepnymi bez trudu poradzą sobie osoby, które nie mają żadnego doświadczenia z materiałami wygłuszającymi. Przeszkodą może być jedynie fakt, że takie produkty nadal cieszą się dość małą popularnością i znalezienie ich w sklepie może być dość trudne. Zdecydowanie najwięcej energii trzeba będzie włożyć w montaż pianki wygłuszającej, wymagającej użycia kleju.

Podział pianek akustycznych ze względu na kształt

Sposób montażu pianki akustycznej to tylko jedno z kryteriów, którymi możemy kierować się przy klasyfikacji tego typu produktów. Wystarczy chwila w branżowym sklepie, żeby przekonać się, jak bardzo pianki wygłuszające mogą różnić się wyglądem. Możemy wybierać z takich opcji jak:

  1. pianki akustyczne piramidki
  2. pianki akustyczne gładkie
  3. pianki akustyczne faliste

Jeśli przeanalizujemy parametry dobrej jakości pianek, okaże się, że wszystkie wyżej wymienione warianty mają zbliżoną funkcjonalność.

Pianka wygłuszająca – czym wyróżniają się propozycje od sprawdzonych producentów?

Dobrej jakości wyrób nie kruszy się podczas cięcia nożem introligatorskim. Prace monterskie mogą przebiegać więc bez uciążliwego pyłu. Solidna pianka wygłuszająca wyróżnia się także minimalnym trwałym odkształceniem (przeważnie na poziomie 6%). Podczas zakupu należy upewnić się także, czy wyrób, którego zakup rozważamy, spełnia odpowiednie normy palności (FMVSS 302).

Nie tylko pianki, czyli inne rodzaje materiałów akustycznych

Do wyciszenia pomieszczeń wykorzystuje się nie tylko piankę akustyczną. Alternatywą tego popularnego i skutecznego rozwiązania są m.in. maty wygłuszające i panele akustyczne. Mata wygłuszająca może być wykonana np. z kauczuku lub bitumu. Z ich pomocą wyciszymy nie tylko pomieszczenia; będą odpowiednie także do wyciszania samochodu. Panel akustyczny jest wykonany z tego samego materiału co pianki w rolce. Mogą mieć formę kwadratów, sześciokątów, a nawet narożników. Podobnie jak klasyczne pianki, panele również mogą występować w formie piramidek itp. Można zamontować je w taki sposób, żeby łączenia były niedostrzegalne. Możemy również wykorzystać regularny kształt paneli i zamontować je w taki sposób, żeby tworzyły ciekawe wzory i stanowiły intrygującą ozdobę pokoju, biura czy poczekalni.

Profesjonalne wygłuszenie w twoim mieszkaniu

Wszystkie wcześniej wspomniane rodzaje materiałów są stosowane w salach odsłuchowych, studiach nagrań i w pokojach gamingowych. Dzięki atrakcyjnym cenom i bezproblemowemu montażowi pianki, maty i panele akustyczne mogą wyciszać prywatne mieszkania i pojazdy. Do zakupu zachęca również fakt, że pianka poliuretanowa może być ciekawym dodatkiem do mieszkania, zwłaszcza jeśli wybierzemy nowoczesne warianty 3D.

 

Dodaj komentarz