Izolacyjność akustyczna

Wiemy już, że pianki akustyczne nie są materiałem izolującym dźwięk, a więc ich zastosowanie w przypadku głośnego sąsiada jest zbędne. Zatem w jaki sposób jesteśmy w stanie odizolować dwa pomieszczenia od siebie?

Zacznijmy od początku…

Źródło dźwięku w pomieszczeniu przenoszone jest bezpośrednio poprzez fale dźwiękowe, ale też drgania ścian, podłóg i innych elementów konstrukcyjnych budynku, co nazywamy transmisją dźwięku. Każdy element, przez który przechodzi dźwięk może być nazwany barierą, która powoduje straty transmisji. Im większa jest strata (spadek natężenia dźwięku w sąsiednim pomieszczeniu) tym izolacyjność akustyczna R dB bariery jest większa.

Każde źródło dźwięku składa się z określonego spektrum częstotliwości Hz. Im niższa częstotliwość tym straty transmisji dźwięku przez barierę są niższe, co nie jest pożądane, gdy chcemy maksymalnie odizolować pomieszczenia.

Wynika to z faktu, że fale dźwiękowe niskich częstotliwości są bardzo długie. Ponadto mają dużą zdolność do załamywania się na przeszkodach co ułatwia transmisję dźwięku. Im wyższa częstotliwość dźwięku, tym długość fali dźwiękowej jest krótsza. Fale dźwiękowe wysokich częstotliwości są też bardzo kierunkowe, co jest całkowitym przeciwieństwem fal niskich częstotliwości, które promieniują we wszystkich kierunkach.

Co zatem zrobić żeby odizolować się od sąsiedniego pomieszczenia? Należy zastosować materiały, których masa jest możliwie duża.

Im większa jest masa przegrody tym jej izolacyjność akustyczna wzrasta. Czasami rozwiązaniem okazują się być np. maty kauczukowe, których masa jest niemal trzykrotnie większa w porównaniu do pianki akustycznej. Ich skuteczność jest jednak wysoka dla wyższych częstotliwości. Z pomocą przychodzi wykonanie dodatkowych ścianek z materiałów tj. płyty karton gips czy cegły. Są to materiały o zwiększonej masie, które pozytywnie wpływają na izolacyjność akustyczną.

Należy jednak pamiętać, że powyższe dotyczy izolacyjności od dźwięków powietrznych, których źródło promieniuje bezpośrednio w ośrodku.

Rozróżniamy dodatkowo izolacyjność akustyczną dźwięków uderzeniowych. W tym przypadku problemem są drganie przenoszone przez konstrukcje budynków.

W dosyć łatwy sposób możemy wykonać dodatkową barierę izolującą na ścianie, chociażby poprzez wyżej wymienione materiały. Większym problemem jest izolacyjność akustyczna dźwięków uderzeniowych w pomieszczeniu/budynku, który użytkujemy. Wynika to z tego, że między połączeniami różnych elementów konstrukcyjnych powinna być wykonana izolacja, która zapobiega przenoszeniu się drgań, a tego nie jesteśmy w stanie zrobić tak jak izolacja na płaszczyźnie np. ściany.

Reasumując…

Wykonanie dodatkowych barier izolujących znacząco wpływa na izolacyjność akustyczną przegrody, co pozytywnie wpływa na straty transmisji dźwięku. Czasami jednak naszą pracę może w dużym stopniu zniweczyć sposób łączenia elementów konstrukcyjnych, które nadal będą nośnikiem drgań poprzez brak izolacji pomiędzy nimi.

Dodaj komentarz