Jak działają panele akustyczne i czy naprawdę są skuteczne?

Panele akustyczne zachęcają ceną i nieskomplikowanym montażem. Ale czy rzeczywiście są skuteczne? Dziś sprawdzamy, czy opłaca się wyciszać pomieszczenia z ich pomocą.

Panele akustyczne – podstawowe typy

Wśród paneli akustycznych możemy wyróżnić produkty zaprojektowane w taki sposób, aby pochłaniać dźwięki. Spełniają więc funkcję absorberów. Dyfuzory z kolei to panele odpowiedzialne za rozpraszanie dźwięków. Na rynku spotkamy się także z panelami akustycznymi, odbijającymi dźwięki. Częściej określane są mianem ekranów akustycznych. Zapewniają właściwą akustykę w salach koncertowych, filharmoniach i w innych przestrzeniach, w których muzyki doświadcza większa liczba ludzi. W przestrzeniach domowych, ale też w miejscach, w których odpowiednia akustyka wpływa na komfort pracy (pokoje odsłuchowe, studia dźwiękowe), najczęściej wykorzystuje się panele wygłuszające:

  1. pochłaniające;
  2. rozpraszające.

Nowoczesne panele wygłuszające na ścianę – połączenie piękna i funkcjonalności

Producenci paneli dźwiękochłonnych starają się zapewnić swoim odbiorcom warianty, które nie tylko wyróżniają się estetyką. W przypadku paneli akustycznych na ścianę 3D chodzi o coś więcej. Takie wyposażenie jest niezwykle stylową ozdobą, która może być najważniejszym akcentem dekoracyjnymi pomieszczenia.

Wśród osób, decydujących się wykorzystać możliwości panelu dźwiękochłonnego, nie brakuje również fanów i fanek bardziej zachowawczych rozwiązań. Cenią gładkie panele wygłuszające w szarym odcieniu za minimalistyczny i elegancki wygląd. Takie podstawowe opcje również mogą być ciekawym dopełnieniem aranżacji mieszkania, biura i poczekalni, o ile jest ona utrzymywana w nowoczesnym stylu.

Czy panele akustyczne do domu i do biura rzeczywiście działają?

Pięknie urządzone mieszkanie i biuro to tylko produkt uboczny, bo w wyrobach akustycznych najważniejsze jest to, żeby były skuteczne. Panele akustyczne sufitowe, panele akustyczne do mieszkania oraz inne panele do domu są dostępne w różnych wariantach cenowych. W ofercie sprawdzonych producentów nie brakuje opcji, które kosztują naprawdę niewiele. Co jednak ze skutecznością?

Współczesne panele wyciszające pochłaniające zapewniają redukcję niechcianych fal dźwiękowych, które na co dzień określamy mianem echa.

Co znajdziemy w sklepach, zajmujących się sprzedażą materiałów do izolacji akustycznej?

Skuteczność takich paneli akustycznych potwierdzają konkretne parametry, m.in. materiał oraz jego gęstość. Pianki akustyczne tworzy się z poliuretanu – przetestowanego tworzywa, spełniającego normy palności. Całość wyróżnia się otwartą strukturą komórkową oraz właściwą gęstością (np. 25,0 kg/m3). W efekcie panel doskonale wycisza mieszkania, pokoje gamingowe, poczekalnie, maszyny i nie odkształca się nieestetycznie, nawet po długim okresie użytkowania pianki.

 

Dodaj komentarz